Panorama Wrzeszcza sprzed ponad 120 lat

W Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej wypatrzyłem ostatnio dwie bardzo ciekawe fotografie Wrzeszcza. Wykonał je ok. 1893 roku niejaki Wilhelm Dreesen. Chciałbym dziś Wam zaprezentować pierwszą z nich.

wrzeszcz_widok_dreesen_1893

(źródło: pbc.gda.pl)

Zdjęcie zrobiono z Góry Jana. Widoki z tego wzniesienia pojawiały się na dziesiątkach pocztówek, jednak zazwyczaj są one późniejsze i ukazują już prawie ukształtowaną dzielnicę. Tymczasem omawiana tutaj fotografia to rzadki obrazek ukazujący ostatnie lata wiejskiego Wrzeszcza, w którym zaczęły już powstawać wielkomiejskie urządzenia:

wrzeszcz_widok_dreesen_1893_opis

W środku zdjęcia widać kominy browaru na Kuźniczkach (1), nieco niżej, ukosem stojący budynek szkolny przy dzisiejszej ul. Dmowskiego (2), po lewej widzimy podłużne hale zajezdni tramwajowej przy dzisiejszej ul. Partyzantów (3). Widać także domki wzdłuż ulicy Brzozowej (4), a bliżej nas – m.in. okazałą kamienicę na rogu ulic Jaśkowa Dolina i Matejki (5).

Bardzo ciekawe jest także to, czego na zdjęciu nie widać. Przypominam, jest rok ok. 1893 i Wrzeszcz kończy się na browarze. Dalej już nic nie ma, jak okiem sięgnąć ciągną się łąki, urozmaicane czasem niewielkimi laskami. Większa część przestrzeni, którą nazywamy dziś Dolny Wrzeszczem praktycznie jeszcze nie istnieje!

Jestem ciekaw, jakie inne wrzeszczańskie obiekty wypatrzycie na tym zdjęciu 🙂

PS. Poczytajcie także o innym zdjęciu Wrzeszcza na przełomie epok:

langfuhr_klempnerei_elendt


Podobał Ci się ten wpis? Wesprzyj mojego bloga!

[paypal_donation_button]

6 komentarzy na temat “Panorama Wrzeszcza sprzed ponad 120 lat

 1. [edytowany]
  Dobry wieczór
  Pobawiłem się w rozpoznawanie widocznych obiektów. (…) Budynki oznaczone nr. 4 stoją (chyba jeszcze) przy Brzozowej, a nie Grunwaldzkiej.
  Krzysztof

  mapka

  opis

   • Sprawdziłem dzisiaj.
    Większość ich stoi do dzisiaj. Nie przetrwał wojny ostatni człon tego lewego budynku. Środkowy i prawy (na panoramce) to obecne Brzozowa 11 i 12. Trzynastka bez żadnych zmian. W 14 rozbudowano na całość tą facjatkę (przypuszczalnie od ulicy, wtedy Banhofstrasse, była anologiczna. Najbardziej zmieniony nr. 15, ale ta zmiana musiała nastąpić już dawno.

    http://jarekwasielewski.pl/zwrzeszcza/wp-content/uploads/2016/01/brzozowa_1.jpg

    http://jarekwasielewski.pl/zwrzeszcza/wp-content/uploads/2016/01/brzozowa_2.jpg

    http://jarekwasielewski.pl/zwrzeszcza/wp-content/uploads/2016/01/brzozowa_3.jpg

    http://jarekwasielewski.pl/zwrzeszcza/wp-content/uploads/2016/01/brzozowa_4.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *