Blok mieszkalny z 1930 przy ul. Mickiewicza

W latach Wolnego Miasta Gdańska (1920-1939) Dolny Wrzeszcz był wielkim placem budowy. Nowe bloki, kamienice i pojedyncze domy stawiały zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, władze miejskie, jak i prywatni inwestorzy.

Zabudowywano kwartały przy nowowytyczanych ulicach, ale także puste parcele przy tych już istniejących. Jedną z takich inwestycji była budowa przy dzisiejszej ul. Adama Mickiewicza, wówczas Bärenweg.

Wkrótce po oddaniu charakterystycznego ceglanego budynku poczty, po drugiej stronie ulicy, na rogu z ul. Zbyszka z Bogdańca (wówczas Westerzeile) powstał nowoczesny blok mieszkalny (dzisiejszy adres: ul. Mickiewicza 8-14).

źródło: Danziger Sonntags Zeitung 9/1930

Na zlecenie brzeźnieńskiego fabrykanta Reinholda Brambacha (Dampfsägewerk Brambach und Sohn – tartak parowy i wytwórnia tarcicy) firma Reinharda Patzwaldta z Brzeźna zbudowała czteroklatkowy budynek z 42 mieszkaniami dwupokojowymi, każde z dużą oświetloną kuchnią, łazienką oraz własnym ogrzewaniem. Narożne mieszkania wyposażono w spore loggie, podkreślając w ten sposób narożny charakter budynku. Na parterze budynku z kolei zlokalizowano cztery sklepy, w tym piekarnię i sklep mięsny.

Reklama firmy budowlanej Patzwaldta w księdze adresowej Gdańska z 1931

Budynek oddano do użytku pod koniec marca 1930 roku. Prasa zwracała uwagę na kolorową elewację, ale niestety z czarno-białego zdjęcia trudno się jej domyślić.

Budynek został zniszczony podczas wojny:

Ulica Mickiewicza w 1947 roku (zbiory prywatne)

Podczas jego odbudowy zabudowano loggie, dzięki czemu zwiększono powierzchnie mieszkań.

2 komentarze na temat “Blok mieszkalny z 1930 przy ul. Mickiewicza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *