Wrzeszczańscy Huzarzy Śmierci na filmie

Niedawno na YouTubie pojawił się sensacyjny filmik. Ma niecałe 5 minut i na pierwszy rzut oka niby nie pokazuje niczego specjalnego – jacyś żołnierze paradują na koniach na jakimś polu… Nie są to jednak zwykli żołnierze, ani zwykła parada; również miejsce trudno nazwać zwyczajnym.

Na filmie uwieczniono paradę słynnych Huzarów Śmierci, skoszarowanych w Strzyży! I to paradujących nie byle gdzie, bowiem na miejskim poligonie (Grosser Exerzierplatz – Wielki Plac Ćwiczeń), a więc w miejscu, gdzie później powstało lotnisko, a gdzie dziś stoi dzielnica Zaspa! Huzarzy paradują przed samym cesarzem niemieckim Wilhelmem II oraz jego synem i następcą tronu (Kronprinzem) Wilhelmem Hohenzollernem. Dla niewtajemniczonych: ten ostatni w okresie od października 1911 do stycznia 1914 mieszkał przy dzisiejszej al. Grunwaldzkiej, mniej więcej w miejscu dzisiejszego Hotelu Szydłowski (formalnie Kronprinz dowodził 1. Przybocznym Pułkiem Huzarów). A żeby było jeszcze ciekawiej, na filmie uwieczniono także same koszary (2:53) oraz moment odjazdu VIP-ów – tym razem nie konno, lecz eleganckim automobilem.

Obejrzyj filmik

Chociaż nie jestem fanem militariów – a już na pewno nie militariów pruskich – to jednak ruchomy obraz z wrzeszczańskiego poligonu oraz strzyżańskich koszar robi na mnie wrażenie. A na Was?

6 komentarzy na temat “Wrzeszczańscy Huzarzy Śmierci na filmie

  1. Ciekawe, a najbardziej te budynki na placu ćwiczeń, przez parę sekund widoczne (2:42-2:45), kiedy kamerę mija ostatni rząd huzarów.

    Po lewej jest duży budynek, w tle, bardziej na prawo, kilka mniejszych…

    Film został nakręcony w 1911 r. Zastanawiam się, co to mogą być za obiekty..? Może to widok w kierunku Słowackiego, a więc może widać spichlerze i budynki filii wojskowego Urzędu Aprowizacyjnego (w ich miejscu dziś stoi Lidl i nowy biurowiec)..?

  2. Panowie ten wjazd do koszar to oczywiście od ulicy Słowackiego , a kasyno Oficerskie to dzisiaj /wczoraj /kino/ dalej dokładnie widać wieżyczkę kasyna . Razi bardzo ta Strzyża , chociaz to oficjalna nazwa dzielnicy . Koszary Huzarów były we Wrzeszczu i są we Wrzeszczu. Jeśli chodzi o ten wielki plac ćwiczeń , na pewno obszar dawnego lotniska bo przecież na zachód widać pagórki morenowe . Ja pamiętam jeszcze z pięćdziesiątych puste tereny aż do Sopotu . Dzisiaj miasto wdarło się w ten piękny zakątek , a wielka szkoda ,że lotnisko przeniesiono do Rębiechowa tak strasznie daleko , a było prawie w centrum i jak pięknie położone , a już zapierało dech gdy samolot podchodził do lądowania od strony morza

  3. Pingback: Wrzeszcz na sensacyjnym filmie z 1940 roku | Z Wrzeszcza - blog Jarka Wasielewskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *