Pocztówkowe cymelia na niemieckim eBay’u

Portal aukcyjny eBay chyba nigdy nie przestanie mnie zaskakiwać. Raz na kilka miesięcy pojawiają się na nim pocztówki, od których spadają mi skarpetki. Co prawda nie zawsze czynią to z takim szelestem, jak w przypadku wrzeszczańskiego dworca kolejowego, ale na to, co pojawiło się tam ostatnio, nie mogę narzekać.

Otóż za kilka godzin zakończy się aukcja pocztówki przedstawiającej Baumbach Allee, czyli dzisiejszą ul. Konopnickiej. Co jest w niej niezwykłego? Ujęcie. Żadna ze znanych mi pocztówek nie pokazuje tego fragmentu zabudowy aż tak wyraźnie:

langfuhr_baumbach_allee 1910Zabudowa na pierwszym planie została zniszczona w 1945 roku, obecnie stoi tu blok z lat 50. Zachowały się za to kamienice widoczne w głębi, choć w znacząco przebudowanej formie (mieści się tam m.in. sklep Paragraf 22).

O wiele bardziej zaskoczyła mnie jednak kończąca się za kilka dni aukcja pocztówki przedstawiającej pomnik stojący do 1945 roku w Parku Uphagena:

langfuhr_uphagen_park_kriegerdenkmal

Jego wygląd znałem co prawda z innej widokówki, ale zupełnie się nie spodziewałem, że wydano także widok z bliska! Takiego bliska, że bez problemu można odczytać napis: Den Helden 1914–1918, czyli Bohaterom (lat) 1914-1918. Odsłonięty w 1927 roku pomnik poświęcony był przede wszystkim 1020 żołnierzom poległym na frontach Wielkiej Wojny, którzy stacjonowali uprzednio we Wrzeszczu.

Ciekaw jestem, za ile “pójdą” obie pocztówki – dotychczasowe doświadczenie uczy, że można spodziewać się cen kosmicznych…

O historii miejsc widocznych na powyższych pocztówkach możecie przeczytać w albumie Wrzeszcz na dawnej pocztówce, którego jestem współautorem (strony odpowiednio: 100-105 oraz 136-139).

2 komentarze na temat “Pocztówkowe cymelia na niemieckim eBay’u

  1. Pingback: Wojenny Wrzeszcz na kolorowym filmie! | Z Wrzeszcza - blog Jarka Wasielewskiego

  2. Pingback: Nowe pocztówkowe cuda z eBay'a - Wrzeszcz Jarka Wasielewskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *