Obóz kompanii podchorążych Kriegsmarine przy Ostseestrasse

Jan Daniluk, współautor Dolnego Wrzeszcza i Zaspy, zawodowo zajmuje się historią gdańskiego garnizonu, ze szczególnym naciskiem na okres II wojny światowej. Kiedy kilka miesięcy temu pokazał mi poniższe zdjęcie, to z wrażenia spadły mi skarpetki:

oboz_kriegsmarine_hallera_foto

źródło: Marine Rundschau nr 4/1944

Każdy, kto choć trochę zna Wrzeszcz bez problemu rozpozna widoczny w tle kościół przy ul. Mickiewicza (wówczas Christuskirche). Dla ułatwienia dodam, że widziany z miejsca, w którym dziś stoi gmach ZSBO. To przed wojną cokolwiek w tym miejscu było? – zapytacie. Przed wojną nie, ale w czasie wojny – jak się okazuje – już tak:

oboz_kriegsmarine_hallera_mapa_1944

Obóz na amerykańskim planie Gdańska z 1944 roku; u góry po lewej zaznaczono Christuskirche (źródło: mapywig.org)

Na powyższej mapie zaznaczono baraki, które stały w tym miejscu w latach II wojny światowej. Od końca 1940 lub początku 1941 roku do samego końca wojny mieściły one kompanię podchorążych Kriegsmarine, której członkowie kształcili się na specjalnie powołanych kierunkach budowy okrętów wojennych. Więcej na ten temat znajdziecie oczywiście w naszej książce (str. 122-123).

Co ciekawe, to samo miejsce na budowę Zasadniczej Szkoły Budowy Okrętów (okrętów!) dla Pracujących Stoczni Gdańskiej wybrały władze komunistyczne na początku lat 50. Prawda, że ciekawy zbieg okoliczności?

Przy okazji powyższego zdjęcia po raz setny zastanawiam się, ile jeszcze takich rewelacyjnych fotek czeka na odkrycie?

6 komentarzy na temat “Obóz kompanii podchorążych Kriegsmarine przy Ostseestrasse

  1. Rewelacyjne zdjęcie! I to tak blisko mojej chaty 🙂
    Mam też nadzieję, że w czeluściach archiwów wywiadu USA lub UK odnajdą się kiedyś zdjęcia lotnicze na postawie których sporządzono tę mapę.

  2. Pingback: Grüße aus Reichskolonie czyli pocztówkowy cymes | Z Wrzeszcza - blog Jarka Wasielewskiego

  3. Ciekawy kawałek historii. Ale warto poprawić jeden szczegół. ZSBO to nie Zasadnicza Szkoła Budowy Okrętów a ZESPÓŁ SZKÓŁ BUDOWNICTWA OKRĘTOWEGO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *