Nowe pocztówkowe cuda z eBay’a

Twierdziłem i twierdzę, że jeśli chodzi o przedwojenne wrzeszczańskie pocztówki, to po strychach i piwnicach wciąż jeszcze poukrywanych jest wiele zaskakujących widoków. Słuszność tej wiary potwierdził ostatnio serwis aukcyjny eBay.de.

Najpierw na aukcję wystawiono pocztówkę z 1910 roku przedstawiającą Bahnhofstrasse, czyli dzisiejszą ul. Dmowskiego, na odcinku przed skrzyżowaniem z ul. Brzozową:

ebay_langfuhr_bahnhofstrasse_1910

Bahnhofstrasse 1910 (ebay.de)

Widzimy tu Hotel Reichsadler (dziś w tym miejscu sklep rybny Krewetka):

ebay_langfuhr_bahnhofstrasse_2016

(ul. Dmowskiego, Street View)

Co prawda prawie 6 lat temu w serwisie delcampe.net sprzedano ujęcie tego budynku od frontu, to jednak powyższej pocztówki wcześniej nie widziałem. O rzadkości widoku niech świadczy fakt, że 2 kwietnia „poszło” to-to za prawie 140 euro.

Już chciałem pisać post o tej pocztówce, gdy znalazłem aukcję kolejnej – i tutaj już zupełnie spadły mi skarpetki:

ebay_langfuhr_kaserne_mundt_1907

Strzyża 1907 (ebay.de)

Widzimy na niej jednocześnie dwa miejsca w Strzyży: u góry – koszary batalionu taborów przy skrzyżowaniu Hauptstrasse (al. Grunwaldzka) z Hohenfriedberger Weg (ul. Szymanowskiego), na dole – sklep z tytoniem Leonharda Mundta, znajdujący się w nieistniejącej dziś kamienicy stojącej na przeciwko ww. koszar, przy dzisiejszym skrzyżowaniu ul. Gomulickiego z al. Grunwaldzką (dziś w tym miejscu biegnie jezdnia). O ile górny widok czasem gdzieś się pojawia, o tyle ten na dole jest absolutnie sensacyjny. Ta część dzisiejszej al. Grunwaldzkiej uwieczniana była stosunkowo rzadko. Nic dziwnego więc, że ww. pocztówka została sprzedana 10 kwietnia za prawie 160 euro!

Mam nadzieję, że obie widokówki trafiły do Gdańska, pod znane adresy… 😉


O innych super-rzadkich pocztówkach przeczytasz tutaj:

pocztowka_reichskolonie_1langfuhr_baumbach_allee 1910marienstrasse-3-eBaydworzec_wrzeszcz_ebayde