Jak zapewne większość z Was zdążyła się zorientować, zdjęć ukazujących dawny Wrzeszcz jest zatrzęsienie, chociaż nie wszystkie części dzielnicy są jednakowo w tym zatrzęsieniu reprezentowane – stąd moje regularne zachwyty na tym blogu, gdy w sieci pojawia się obrazek ukazujący mało nam dotąd znany zakątek. Inaczej sprawa wygląda z ruchomymi obrazami – przez cztery lata pisania tego bloga o „wypłynięciu” filmów wrzeszczańskich informowałem chyba tylko dwukrotnie: za pierwszym razem byli to paradujący huzarzy z koszar w Strzyży, za drugim – urywki z radzieckiej kroniki wojennej, kręconej w marcu 1945 roku. Za każdym razem wyrażałem nadzieję, że takich filmów w przyszłości odnajdzie się więcej – no i wreszcie się doczekałem.
Na YouTube’owym kanale kolońskiej Weltfilmerbe trzy tygodnie temu pojawiło się wykonane w 1940 roku nagranie pochodzące najwyraźniej z prywatnego archiwum. Nieco ponad 6-minutowy film prezentuje historyczny Gdańsk oraz ponad trzy minuty ujęć Wrzeszcza!
Sceny z Wrzeszcza zaczynają się równo w 3. minucie nagrania. Najpierw widzimy (podaję współczesne nazwy) ul. Miszewskiego na odcinku wzdłuż torów kolejowych (3:00-3:10):
Następnie – ul. Waryńskiego, widok w kierunku al. Grunwaldzkiej (3:11-3:21):
Później mamy samo serce Wrzeszcza – al. Grunwaldzka u wylotu ul. Konopnickiej, widok w kierunku północnym, na wrzeszczański rynek (3:21-3:36):
…po którym widzimy początkowy odcinek ul. Partyzantów, bliżej wrzeszczańskiego rynku (3:37-4:12):
Potem znów widać wrzeszczański rynek (4:23-5:09), głównie widok w kierunku południowym, ale są dwie przebitki z częścią północną (fabryka likierów Georga Sawatzkiego oraz istniejąca do dziś fontanna):
Kolejna scena (5:10- 5:35) to al. Grunwaldzka między ul. Waryńskiego a ul. Konopnickiej, widok w kierunku północnym:
Potem jest budynek przy ul. Miszewskiego 12 (5:35-5:54):
Ostatnie pół minuty (5:55-6:23) to kilka ujęć kampusu Politechniki Gdańskiej:
Dla jasności napiszę: to jest absolutnie niesamowita rzecz! 🙂