3 pocztówkowe cymelia z aukcji internetowych

Niemiecki eBay – a właściwie jego użytkownicy – nie przestają mnie zaskakiwać. W ostatnich tygodniach na tym portalu aukcyjnym pojawiły się 2 fantastyczne pocztówki z Dolnego Wrzeszcza.

Pierwsza, wysłana w 1911 roku, przedstawia sklep kolonialny Paula Diebiga na rogu dzisiejszych ulic Wajdeloty i Waryńskiego:

Co warte podkreślenia: pocztówka prezentuje nieistniejącą dziś kamienicę – w jej miejscu stoi charakterystyczna ruinka pomalowana na różowo, w której od lat działa sklep ze starociami Emalia:


 

Nic dziwnego zatem, że widokówka ta została sprzedana za „jedyne” 45,50 euro.

Drugi widok jest prawie równie sensacyjny – otóż to ujęcie wykonane z dzisiejszego ronda im. Güntera Grassa, widok w kierunku Kuźniczek, ok. 1921 roku:

Tak miejsce to wygląda obecnie:

 

 

Szczęśliwy nabywca zapłacił za tę widokówkę „zaledwie” 187 euro!

Jakby tych cudów było mało, wystawiono tam na sprzedaż także pocztówkę z 1906 roku, prezentującą fragment dzisiejszej ul. Sobótki z… budynkiem u jej wylotu, czyli stojącym przy dzisiejszej al. Grunwaldzkiej:

 

Dziś tego budynku oczywiście już nie ma, w jego miejscu biegnie jezdnia w kierunku Oliwy, natomiast na jego wysokości jest plac Anny Walentynowicz, o którym pisałem kilka lat temu.

Widokówka „poszła” za 304 euro!

Tak miejsce z pocztówki wygląda dziś:

Słowem: potrójny zachwyt!

 

2 komentarze na temat “3 pocztówkowe cymelia z aukcji internetowych

  1. Cudne pocztówki. Prawdziwe skarby.
    Porównanie danych zdjęć ze stanem obecnym po raz kolejny pokazuje jak wiele zieleni kiedyś było we Wrzeszczu i jak mało jest jej obecnie.Obecny Wrzeszcz jest kamienna pustynią.

  2. tak cudne! i tyle drzew a właściwie drzewek ! Tak jakby ktoś myślał o przyszłych pokoleniach. Wzruszający jest mały kasztanowiec , którego już nie ma niestety choć był przez wiele lat na rondzie Güntera Grassa , Wajdeloty się mówiło 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *