Stary Sobieski, Szubieniczna Góra i piękne widoki

Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna (GIWK) zapowiedziała na jesień udostępnienie dla zwiedzających wyremontowanego w ostatnich miesiącach, nieczynnego zbiornika wodociągowego na Szubienicznej Górze (55 m n.p.m), zwanego Starym Sobieskim. Ale już teraz udostępniła uporządkowany teren z nowym punktem widokowym. Nie mogłem wytrzymać i kilka tygodni temu wybrałem się obejrzeć to miejsce wcześniej, zanim – mam nadzieję – zadepczą je tabuny żądnych wodno-wrzeszczańskich wrażeń gdańszczan.

Stary Sobieski na Szubienicznej Górze, widok z ul. Traugutta

To najprzód kilka słów o historii. Zbiornik wodociągowy Stary Sobieski oddano w 1911 roku. Przez ponad osiem dekad utrzymywał stabilne ciśnienie w miejskiej sieci wodociągowej, służąc zarazem jako rezerwuar wody dla mieszkańców północnych dzielnic Gdańska, czyli Wrzeszcza, Oliwy, Jelitkowa, Brzeźna i Nowego Portu. Tę ogromną, podziemną budowlę na rzucie koła, wkomponowaną w zachodnie zbocze Góry Szubienicznej, w całości wykonano z żelbetu. Według znawców jest to unikatowy zabytek sztuki inżynieryjnej; jego wyposażenie zachowało się w zaskakująco dobrym stanie.

Stary Sobieski na Szubienicznej Górze

W 1997 roku zbiornik wyłączono z użytku. Kilka miesięcy temu zakończył się kapitalny remont obiektu, a obecnie w jego wnętrzu odbywa się montaż wystawy poświęconej historii zaopatrywania gdańszczan w wodę. Obiekt jest częścią planowanego Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, który przybliży dzieje gdańskich wodociągów. W jego skład wejdą trzy obiekty: nieczynne zbiorniki Stary Sobieski i Stara Orunia oraz czynny zbiornik Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej.

Wejście do zbiornika jest na razie zamknięte (i monitorowane), ale bezpośrednie sąsiedztwo jest prawie w całości uporządkowane:

Zdecydowanie jest po co tam przychodzić. Po pierwsze: zieleń, co widać na zdjęciach. Po drugie: nowy/stary punkt widokowy, z którego widać centrum Wrzeszcza, Dolny Wrzeszcz, Zaspę oraz Przymorze. Najłatwiej dotrzeć tam można od ul. Sobieskiego utwardzoną, wąską drogą gruntową – ale uwaga, jest stromo. Widoki zdecydowanie nagradzają ten trud:

Bardzo się cieszę z działań GIWK, bowiem dzięki nim Szubieniczna Góra zostanie przywrócona na mapę mentalną Wrzeszczan i Gdańszczan!

Jeden komentarz na temat “Stary Sobieski, Szubieniczna Góra i piękne widoki

  1. Pingback: Z wizytą w Starym Sobieskim na Szubienicznej Górze | Z Wrzeszcza - blog Jarka Wasielewskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *