Z wizytą w Starym Sobieskim na Szubienicznej Górze

Rok temu pisałem o nowym punkcie widokowym na Szubienicznej Górze oraz planowanym udostępnieniu do zwiedzania nieczynnego od dwóch dekad zbiornika wodociągowego zwanego Starym Sobieskim. W zeszłą niedzielę w końcu wszedłem do środka.

Gwoli przypomnienia: zbiornik wodociągowy Stary Sobieski oddano w 1911 roku. Przez ponad osiem dekad utrzymywał stabilne ciśnienie w miejskiej sieci wodociągowej, służąc zarazem jako rezerwuar wody dla mieszkańców północnych dzielnic Gdańska, czyli Wrzeszcza, Oliwy, Jelitkowa, Brzeźna i Nowego Portu. Tę ogromną, podziemną budowlę na rzucie koła, wkomponowaną w zachodnie zbocze Góry Szubienicznej, w całości wykonano z żelbetu. Według znawców jest to unikatowy zabytek sztuki inżynieryjnej; jego wyposażenie zachowało się w zaskakująco dobrym stanie. Ostatnio obiekt wyremontowano, zaopatrzono w ekspozycję historyczną – zarówno plansze z reprodukcjami, jak i oryginalne dokumenty oraz autentyczne artefakty pochodzące m.in. z wykopalisk – oraz zadbano o przewodnika. Oto wybór zdjęć z mojej w nim wizyty:

Dodam tylko, że w zewnętrznym pierścieniu panują niesamowite warunki akustyczne. Więcej nie napiszę, ani nie pokażę – pójdźcie tam i przekonajcie się sami 🙂 Na wizytę w Starym Sobieskim możecie zapisać się tutaj (cena biletu to tylko 5 zł). Warto!


Podobał Ci się ten wpis? Wesprzyj mojego bloga!

Share this...
Share on Facebook
Facebook
0Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *