Album “140 lat gdańskich tramwajów” – wrażenia

140_lat_gdanskich_tramwajowW sobotę swą premierę miał jubileuszowy album „140 lat gdańskich tramwajów”. Dzięki wspólnemu wysiłkowi Macieja Kosycarza oraz Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku powstała ciesząca oko publikacja, pokazująca rozwój komunikacji tramwajowej w naszym mieście.

Na album składają się dobrej jakości reprodukcje pocztówek przedwojennych (łącznie 29), zdjęcia powojenne (38) oraz zdjęcia wykonane w ostatnich kilku latach (47). Chociaż obecność tych ostatnich jest jak najbardziej uzasadniona dosyć dynamicznym rozwojem sieci tramwajowej w Gdańsku (nowe trasy, wymiana taboru), to jednak w moim odczuciu jest ich za dużo. Mam wrażenie, że jest to działanie wizerunkowe miasta. Wolałbym w to miejsce więcej zdjęć archiwalnych. A wśród tych są bardzo cenne ujęcia wrzeszczańskie, prezentujące np. nieistniejący przystanek końcowy na ul. Waryńskiego czy otwarcie linii biegnącej aleją Hallera (wówczas: Karola Marksa) do Brzeźna.

Pewnych istotnych wrzeszczańskich zdjęć jednak mi tu zabrakło. Po pierwsze: dawnej zajezdni przy ul. Partyzantów (ujęcie znane z albumu Był sobie Gdańsk – Wrzeszcz, strona 71) oraz obecnej zajezdni w Strzyży; po drugie: dawnej zajezdni technicznej przy ul. Braci Lewoniewskich oraz pętli tramwajowej w tej samej okolicy (skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej z al. Wojska Polskiego); po trzecie: pętli przy skrzyżowaniu al.Legionów (wówczas: Dzierżyńskiego) z ul. Kościuszki. Jestem ciekaw, czy twórcom albumu nie udało się dotrzeć do tych ilustracji, czy też może z jakichś powodów z nich zrezygnowali?

Niezależnie od odpowiedzi na to pytanie – wielka szkoda. Pomimo tych uwag jest to jednak ciekawa publikacja – polecam jej zakup i lekturę.

140 lat gdańskich tramwajów, Gdańsk 2013

Jeden komentarz na temat “Album “140 lat gdańskich tramwajów” – wrażenia

  1. Pingback: "Tramwajem przez Gdańsk" Sebastiana Zomkowskiego - wrażenia po lekturze - Wrzeszcz Jarka Wasielewskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *