Spacer śladem przedwojennego Kaszubskiego Ekspresu

Od dłuższego już czasu nosiłem się z zamiarem przejścia szlakiem dawnej linii kolejowej, która w latach 1914-1945 biegła z Wrzeszcza przez m.in. Niedźwiednik, Brętowo, Jasień i Kokoszki do Starej Piły. Nosiłem się z zamiarem i przez długi czas nic z tego nie wynikało, co jednak w ostatecznym rozrachunku wyszło mi na dobre. Załapałem się bowiem na wycieczkę last minute i dzięki temu zobaczyłem więcej.

Niżej podpisany pod Mostem Weisera (fot. Henryk Jursz)

Niżej podpisany pod Mostem Weisera (fot. Henryk Jursz)

Otóż niedawno wycięto wszystkie drzewa na tej trasie, przygotowując teren pod budowę Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM). Do tego na dobre przyszła wiosna, stopniały śniegi, wyschła ziemia, a krajobraz nie zdążył się jeszcze zazielenić. Słowem: ostatni i najlepszy moment, aby zobaczyć stare wiadukty i przyczółki, które w ciągu najbliższych miesięcy zostaną zlikwidowane.

Za towarzysza wędrówki i przewodnika służył mi znawca historii tej linii, Henryk Jursz, autor opracowania książkowego Koleją z Wrzeszcza na Kaszuby, które ma ukazać się w najbliższych miesiącach:

hj_nasyp

Pieszo pokonaliśmy ok. 10 km, zaczynając wędrówkę na stacji Gdańsk-Wrzeszcz, a kończąc przy budynku dawnego dworca w Kiełpinku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *