Nielegalna żwirownia na zabytkowym terenie KS Gedania

O tym, że źle się dzieje z historycznym stadionem Gedanii pisałem już dwa lata temu. Ale gdy zobaczyłem, co się tam obecnie wyprawia, przetarłem oczy ze zdumienia.

W pierwszym momencie pomyślałem, że może jednak coś się tam w końcu buduje, może władze klubu w końcu coś tam cichcem stawiają? Ale skąd! Co prawda są tablice „Uwaga! Roboty budowlane”, ale nie ma przepisowej tablicy informującej co to za budowa, kto ją prowadzi i kto za nią odpowiada. Wygląda więc na to, że na historycznym stadionie Gedanii urządzono nielegalną żwirownię. Składuje się tam oraz kruszy asfalt, żwir i piach, teren rozjeżdżają koparki i kruszarki, kurząc okolicznym mieszkańcom po oknach i podwórkach.

Władze klubu łamią w ten sposób uchwałę Rady Miasta Gdańska nr XXXII/887/2009 z dnia 29 I 2009 roku w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Kościuszki, Chrobrego i alei Legionów. Otóż punkt 10.2 ww. uchwały mówi jasno: „(…) ochronie podlega historyczny sposób zagospodarowania wnętrza terenu klubu „Gedania” w postaci boiska sportowego”, w punkcie 13. zaś stoi wyraźnie: „zakaz tymczasowego zagospodarowania” tego terenu. Dla mających jakiekolwiek wątpliwości fragment uzasadnienia ww. uchwały: „Elementami historycznej struktury są również istniejące ciągi komunikacyjne oraz boisko sportowe we wnętrzu kwartału.

Poza łamaniem prawa władze klubu robią jednak coś jeszcze gorszego: depczą historię wyjątkowego dla Polaków miejsca oraz spuściznę, której powinni być strażnikami i promotorami. Czy jednak ktokolwiek poza mieszkańcami dzielnicy to widzi?

 

Bardzo dziękuję panu Mariuszowi Hoffmanowi, mieszkańcowi Wrzeszcza, za sygnał.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
0Email this to someone
email

Jeden komentarz na temat “Nielegalna żwirownia na zabytkowym terenie KS Gedania

  1. Pingback: Zamiatanie po historycznej Gedanii | Z Wrzeszcza - blog Jarka Wasielewskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *