Biały Dwór na zdjęciu sprzed 101 lat!

Ponad pół roku temu narzekałem na to, że przed wojną pewne fragmenty Wrzeszcza uwieczniano na pocztówkach i zdjęciach dosyć namiętnie, inne zaś – bardzo rzadko bądź wcale. Uwaga ta w jeszcze większym stopniu dotyczy terenów dzisiejszej Zaspy – znamy głównie widoki dawnego lotniska, natomiast nie wiemy, jak dokładnie wyglądały np. zaspiańskie dwory. Co prawda jakieś ogólne zdjęcia tego terenu są znane (np. pojawiają się na jednym ze zdjęć prezentowanych w tym wpisie), jednak „porządnych” zdjęć nikt nigdy nie widział. Do niedawna.

Ostatnio na niemieckim eBay’u wystawiono na sprzedaż bardzo bogatą i interesującą kolekcję zdjęć zrobionych w Gdańsku w 1912 roku. Jest wśród nich niepozorne, „wiejskie” zdjęcie jakiegoś gospodarstwa – dzięki podpisowi wiemy, że jest to Biały Dwór!

Biały Dwór (Weißhof) na zdjęciu z 1912 roku  (źródło: serwis aukcyjny eBay.de)

Biały Dwór (Weißhof) na zdjęciu z 1912 roku
(źródło: serwis aukcyjny eBay.de)

Przypomnę, że zaspiańskich dworów było sześć: Czerwony Dwór (Rothof), Czarny Dwór (Schwarzhof), Królewski Dwór (Königshof), Dwór Młyński (Mühlenhof), Dwór Narożny (Eckhof) oraz właśnie Biały Dwór (Weißhof). Majątek ten stał w miejscu, w którym dziś są bloki oznaczone jako ul. Czarny Dwór 10 i 12 (dlaczego „Czarny”? No cóż, historyczne nazwy tego terenu co prawda zachowano, jednak topograficzną akuratność potraktowano dosyć swobodnie…). Podobnie jak pozostałe dwory – za wyjątkiem Narożnego – nie przetrwał on do naszych czasów. Teraz jednak wiemy przynajmniej, jak wyglądał.

Więcej informacji na temat zaspiańskich dworów znajdziecie w mojej książce (współautor: Jan Daniluk) pt. Dolny Wrzeszcz i Zaspa.

5 komentarzy na temat “Biały Dwór na zdjęciu sprzed 101 lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *