Kaiser’s Kaffee Geschäft we Wrzeszczu, czyli przedwojenny Starbucks

Od kilku lat Gdańsk – podobnie jak cała Polska – przeżywa kawiarniany renesans. Ludność na nowo uświadamia sobie, że kawa po turecku, czyli tzw. plujka z fusami, to nie jest szczyt kofeinowego wyrafinowania, dzięki czemu kawiarń wyrosło nam całe mnóstwo. Reprezentują one wszystkie możliwe formy i postaci – od stylizowanych rupieciarni do amerykańskiego Starbucksa. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z faktu, iż sieciowe kawiarnie istniały także przed wojną – chociaż przede wszystkim zajmowały się handlem kawą i innymi wyrobami, nazwijmy to: luksusowymi (czekolady, marcepany, wina). Jedną z najsłynniejszych była Kaiser’s Kaffee Geschäft, a jej działalność we Wrzeszczu była szczególnie widoczna.

Zdaje się, że najbardziej eksponowaną filią była ta położona w pobliżu wrzeszczańskiego rynku:

Widok na wrzeszczański rynek od strony Oliwy, okolice skrzyżowania  Hauptstrasse/al. Grunwaldzkiej z Bahnhofstrasse/ul. Dmowskiego (źródło: album „Był sobie Gdańsk”, reprodukcja z Forum Dawny Gdańsk)

Widok na wrzeszczański rynek od strony Oliwy, okolice skrzyżowania
Hauptstrasse/al. Grunwaldzkiej z Bahnhofstrasse/ul. Dmowskiego
(źródło: album „Był sobie Gdańsk”, reprodukcja z Forum Dawny Gdańsk)

Detal powyższego zdjęcia (źródło: album „Był sobie Gdańsk”, reprodukcja z Forum Dawny Gdańsk)

Detal powyższego zdjęcia (źródło: album „Był sobie Gdańsk”, reprodukcja z Forum Dawny Gdańsk)

 

Inna filia działała przy Hauptstrasse/al. Grunwaldzkiej 142, w pobliżu skrzyżowania z Heilsberger Weg/ul. Dekerta. W poszukiwaniu dalszych zapraszam do przedwojennych ksiąg adresowych. Nie wiem, kiedy otwarto pierwszy sklep/kawiarnię Kaisera w naszym mieście, pewne jest, że w Gdańsku powstało takich punktów całkiem sporo.

Historia Kaiser’s Kaffee Geschäft zaczyna się w 1880 roku w miejscowości Viersen w Niemczech, kiedy to Josef Kaiser w sklepie odziedziczonym po rodzicach zaczął sprzedawać – a wkrótce także serwować – świeżo paloną kawę. Jego biznes rozwijał się w niemożliwym tempie: pierwszą filię sklepu otwarto w 1885 roku, setną – w 1897, tysięczną – już w 1905! U szczytu rozwoju, w 1939 roku, działało ponad 1900 punktów z charakterystycznym dzbankiem w logo. Po śmierci Josefa Kaisera w 1950 roku firmę przekształcono w spółkę, którą w 1971 przejęła Tengelmann Group. Obecnie dawny Kaiser’s Kaffee Geschäft działa pod nazwą Kaiser’s Tengelmann i wciąż jest popularny w Niemczech.

kaisers_logo_dzis

Co ciekawe, przed wojną we Wrzeszczu Kaiser’s Kaffee Geschäft poza kilkoma filiami miał także swoją palarnię kawy. Działała ona w jednym z budynków, mieszczących dawniej bazę taborów (dziś al. Grunwaldzka 219):

tabory_strzyza_02

Reklama gdańskiej centrali Kaisera w księdze adresowej z 1935 roku (Pomorska Biblioteka Cyfrowa – pbc.gda.pl)

Reklama gdańskiej centrali Kaisera w księdze adresowej z 1935 roku
(Pomorska Biblioteka Cyfrowa – pbc.gda.pl)

Reklama gdańskiej centrali Kaisera w „Gazecie Gdańskiej” z 13.12.1935 roku. Jak widać, oferowany asortyment był bardzo szeroki, obejmował także… wina. (źródło: Pomorska Biblioteka Cyfrowa – pbc.gda.pl)

Reklama gdańskiej centrali Kaisera w „Gazecie Gdańskiej” z 13.12.1935 roku.
Jak widać, oferowany asortyment był bardzo szeroki, obejmował także… wina.
(źródło: Pomorska Biblioteka Cyfrowa – pbc.gda.pl)

Oczywiście przygoda Kaiser’s Kaffee Geschäft z Gdańskiem zakończyła się w 1945 roku. Jak Wam się wydaje, czy pewnego dnia Kaiser wróci do Wrzeszcza?

Wykorzystałem m.in.:
przedwojenne księgi adresowe Gdańska
arcyciekawy wątek na Forum Dawny Gdańsk
oficjalną stronę Kaiser’s Tengelmann
Wikipedię 

5 komentarzy na temat “Kaiser’s Kaffee Geschäft we Wrzeszczu, czyli przedwojenny Starbucks

  1. Kaiser’s jest niezwykle popularny w Niemczech, jednak bardziej jako sieć marketów ze stoiskiem z kawą i ciastkami. Może pojawi się w Gdańsku znów w tej właśnie formie.

  2. Pingback: Dawna baza 17. Batalionu Taborów w Strzyży | Z Wrzeszcza - blog Jarka Wasielewskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.