Dlaczego Trójmiasto nie pamięta o Ignacym Daszyńskim?

DODANE 10.11.2019: Poniższy tekst rozszerzyłem w artykuł, który 10 listopada 2019 ukazał się na portalu Trójmiasto.pl .


100 lat temu, 7 listopada 1918 roku, w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej („rząd lubelski”), pierwszy prawdziwie niepodległy zaborcom rząd w Polsce. Na jego czele stanął Ignacy Daszyński (1866-1936), zasłużony dla Galicji działacz socjalistyczny i niepodległościowy. Program jego rządu był niezwykle postępowy, bowiem zakładał m.in. prawa wyborcze dla kobiet oraz ośmiogodzinny dzień pracy. Więcej na ten temat znajdziecie w tym materiale wideo.

(źródło: Wikipedia)

Współcześnie zalicza się go – obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego – do Ojców Niepodległości

Ulicę Ignacego Daszyńskiego znajdziemy w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Wrocławiu, Radomiu, Zgorzelcu, Gliwicach, Myślenicach, Kwidzynie, Elblągu…

Ulicy Daszyńskiego nie znajdziemy jednak w Gdańsku.

Nie ma jej także ani w Gdyni, ani w Sopocie.

A nie zawsze tak było.

Otóż w 1945 roku polska administracja Skwerem Daszyńskiego nazwała Steffenspark (dziś Park Steffensów) przy dzisiejszej al. Zwycięstwa. „Władza ludowa” była wówczas jeszcze względnie słaba i potrzebowała legitymizacji, nawiązywała więc chętnie do polskich tradycji socjalistycznych.

Po umocnieniu władzy jednak Ignacy Daszyński – socjalista-niepodległościowiec i antykomunista – raził komunistów w oczy. Toteż w 1953 roku skwer zyskał nowego patrona – Marcina Kasprzaka, pioniera ruchu socjalistycznego w Wielkopolsce.

Od 1989 roku komuniści już nie rządzą, a mimo to samorządowcy nie przywrócili Daszyńskiego na plan miasta. Nie uczynili tego nawet w 2018 roku, przy okazji obchodów stulecia niepodległości. Trzy lata temu wniosek do gdańskiej Rady Miasta z prośbą o upamiętnienie pierwszego premiera odrodzonej Rzeczypospolitej złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk i partii Razem, jednak sprawa po cichu umarła.

101. rocznica powołania rządu lubelskiego jest doskonałym momentem, by wreszcie naprawić to niedopatrzenie. Upamiętnijmy Ignacego Daszyńskiego w reprezentacyjnym miejscu naszego Miasta!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.