Remiza strażacka odzyskuje dawny blask

Podczas pierwszego wiosennego spaceru do Parku Jaśkowej Doliny zajrzałem na ul. Sosnową, by przekonać się na własne oczy, jak postępuje przebudowa dawnej remizy strażackiej nr 3 (Feuerwache III), w której obecnie mieszczą się Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku oraz Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dzieje się!

Ale po kolei. Budynek został oddany do użytku 10 lipca 1909 roku i był trzecim obiektem należącym do zawodowej straży pożarnej w Gdańsku, po głównej siedzibie przy ul. Ogarnej na Głównym Mieście oraz remizie nr 2 w Nowym Porcie.

Remiza na pocztówce z ok. 1908-10 (zbiory Krzysztofa Gryndera)

 

 

 

 

 

 

 

Budynek remizy po wojnie (archiwum PSP w Gdańsku)

 

 
 

 

 

 

 

 

Budynek przetrwał drugą wojnę światową bez większych zniszczeń, swą oryginalną formę architektoniczną utracił dopiero w latach 70. ubiegłego stulecia, podczas generalnego remontu i przebudowy. Więcej informacji znajdziecie we wciąż czekającym na wydanie albumie Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer drugi.

Budynek przed przebudową (źródło: Fotopolska)

 

 

 

 

 

 

 

 

W ostatnich miesiącach trwała nadbudowa mansardowego poddasza z lukarnami i modernizacja elewacji budynku. Obecnie na ukończeniu jest przebudowa samej wieży. Budynek kształtem i kolorystyką będzie więc nawiązywał do formy, jaką miał pierwotnie. Wielka radość!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *