Poczta przy ul. Mickiewicza na sprzedaż

Czy ktoś z Was ma zapasowe 10 baniek? Jeśli tak, to jest okazja kupić kawał atrakcyjnej działki w centrum Dolnego Wrzeszcza wraz z historycznym obiektem autorstwa samego Adolfa Bielefeldta! Portal Trójmiasto.pl podał dziś elektryzującego newsa: budynek dawnej poczty przy ul. Mickiewicza, mieszczący wciąż Gdańskie Zakłady Teleelektroniczne Telkom Telmor, został wystawiony na sprzedaż.

poczta_mickiewicza_2012

Dla niewtajemniczonych: budynek został zbudowany w 1929 roku według projektu Adolfa Bielefeldta, który zaprojektował także m.in. Kościół Zbawiciela w Sopocie, budynek dawnej Kasy Chorych w Gdańsku czy siedzibę Gdańskiego Monopolu Tytoniowego tamże. Do roku 1945 w budynku przy Bärenweg/ul. Mickiewicza działała poczta, reaktywowana przez polską administrację Gdańska w 1947 i działająca do 2005 roku (wtedy też przeniesiono ją na pobliski plac bp. Komorowskiego). Miejsce poczty zajął następnie Ośrodek Szkolenia Kierowców D. Śmiarowski, którzy przesłonił fasadę budynku haniebnymi bannerami. Teraz będzie się musiał wyprowadzić (podobnie jak sąsiadujące z Telkomem lumpeksy), obiekt zaś zostanie przebudowany, bowiem:

Na chętnych czeka nie tylko działka inwestycyjna wraz z istniejącymi zabudowaniami. Na sprzedaż wystawiono też gotowy projekt koncepcyjny, który zostanie przekazany nowemu nabywcy. Projekt przewiduje postawienie budynku trzypiętrowego o powierzchni użytkowej ok. 10,7 tys. m.kw. Maksymalna dopuszczalna wysokość budynku to 12,5 m. Co więcej projekt przewiduje też budowę dwupoziomowego parkingu pod budynkiem z 120 miejscami parkingowymi. (cytat z artykułu).

Czyli znikną wstrętne baraki, na ich miejscu powstanie budynek połączony z pocztą, a całość będzie nakryta lekkim, przeszklonym piętrem (przypomnę, że do 1945 roku budynek poczty był wyższy o kondygnację i pokryty czterospadowym dachem). Historyczna bryła nie zostanie więc zdominowana, a raczej podkreślona. Elewacja dobudowanej części nawiąże do oryginalnej fasady poczty, pokrytej czerwoną licówką.

Zapowiada się więc dobrze i ku większej chwale Wrzeszcza. O innej opcji nawet nie próbuję myśleć – dla mnie budynek poczty jest nie do ruszenia i zniknąć z lokalnego krajobrazu nie ma prawa.

Uwaga na marginesie: to ciekawe, że podczas gdy część dziennikarzy uważa Dolny Wrzeszcz za peryferie (do tego pozbawione kultury), to ten konkretny redaktor portalu Trójmiasto.pl napisał, że ulica Mickiewicza jest „w centrum Gdańska”… 😉

3 komentarze na temat “Poczta przy ul. Mickiewicza na sprzedaż

  1. Pingback: Jak bardzo zmienił się Wrzeszcz w ostatnich latach? | Z Wrzeszcza - blog Jarka Wasielewskiego

  2. Pingback: Krótka ulica Poprzeczna i Adolf Bielefeldt | Z Wrzeszcza - blog Jarka Wasielewskiego

  3. Pingback: Blok mieszkalny z 1930 przy ul. Mickiewicza | Z Wrzeszcza - blog Jarka Wasielewskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.