Nie Placowi, tak Alei Wisławy Szymborskiej!

W piątek minęła pierwsza rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej. W związku z tym Rada Dzielnicy Dolny Wrzeszcz przypomniała m.in. o swoim pomyśle sprzed prawie roku, dotyczącym zagospodarowania i nazwania imieniem Noblistki zaniedbanego terenu, położonego między ulicami Bohomolca, Baczyńskiego i Wrzeszczańską. Osobiście jestem odpowiednio za i przeciw.

Chociaż kibicuję Radzie Dzielnicy, której działalność ma fundamentalne znaczenie dla procesu budowy społeczeństwa obywatelskiego w naszej dzielnicy, to jednak odnoszę wrażenie, że Rada wykorzystuje zmarłą Noblistkę instrumentalnie; przy pomocy wielkiego nazwiska (z uwagi na niedawną śmierć Poetki znów bardzo nośnego medialnie) chce „załatwić” sprawę zaniedbanego terenu i jednocześnie zyskać rozgłos dla swoich skądinąd szlachetnych działań. Czy ta inicjatywa naprawdę ma służyć upamiętnieniu naszej Noblistki?

Uważam, że osoba tego formatu zasługuje na bardziej eksponowane miejsce, niż skwer na rubieżach dzielnicy. Pomysł zdobycia funduszy od władz na zagospodarowanie łączki poprzez jej „ochrzczenie” imieniem Noblistki uważam za cyniczny. Poza tym jaki też może być związek Wisławy Szymborskiej z tą okolicą? Czy literacki klucz nazewniczy ulic Dolnego Wrzeszcza to nie za mało, aby uzasadnić wybór tego właśnie nazwiska?

Popieram pomysł na zagospodarowanie tego miejsca i urządzenia na nim porządnego skweru. Popieram także pomysł nadania mu nazwy. Skoro jednak jest tu plac zabaw, a w sąsiedztwie działa szkoła (Gimnazjum nr 12, a kawałek dalej jest nawet i druga – SP 52), to może bardziej właściwe byłoby uhonorowanie jakiegoś pomniejszego autora bądź autorki dla dzieci lub młodzieży? Wisławie Szymborskiej należy się o wiele więcej.

Niniejszym zgłaszam pomysł nazwania jej imieniem ulicy Nowej Kościuszki. Jest to miejsce nowe, w miarę reprezentacyjne, jeszcze bez docelowej nazwy, do tego stanowi przedłużenie ulicy honorującej innego wielkiego polskiego poetę (któremu swoisty hołd oddała Szymborska w jednym ze swoich nowszych wierszy). Co Wy na to?

Jeden komentarz na temat “Nie Placowi, tak Alei Wisławy Szymborskiej!

  1. Popieram panie Jarku:-) Placyk pani Wawiłow na przykład, jeśli nazwisko nie kłuje w oczy… I zrobić go takim placem dla dzieci z prawdziwego zdarzenia. Jeszcze tylko mieszkańcy powinni się mentalnie przestawić, że to nie wybieg dla psów ani pijalnia wód czystych:-) Aleja Wisławy Szymborskiej…. Hmmmm. Brzmi dumnie 🙂
    Karolina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.