Szkoła Podstawowa nr 17 („Hetmanka”)

W latach 50. ubiegłego wieku, w ramach budowy Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej (GDM) w centrum Wrzeszcza powstało wiele obiektów użyteczności publicznej, które służą nam do dziś. W tym wpisie chciałem przybliżyć pokrótce historię Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Stefana Czarnieckiego.

Szkołę ulokowano na podwórzu wyznaczonym przez kwartał zabudowy wzdłuż al. Grunwaldzkiej, ul. Waryńskiego i ul. Miszewskiego. Budynek w kształcie litery L, o kubaturze 10 800 m3, pomieścić miał 15 sal lekcyjnych, gabinety: lekarski i chemiczny, szatnię, kuchnię, stołówkę i świetlicę. W osobnym budynku, połączonym krytym przejściem, zlokalizowano salę gimnastyczną. Przy szkole powstało, rzecz jasna, także boisko.

Pierwsze prace budowlane rozpoczęto 31 października 1953 roku, z uwagi jednak na ostrą zimę wznoszenie budynku opóźniło się. Według pierwotnego zamierzenia szkołę zaplanowano oddać w święto 22 lipca 1954 roku.

Dzień przed rozpoczęciem budowy ulica łącząca szkołę i pobliskie bloki mieszkalne z ul. Miszewskiego nazwana została imieniem Stefana Czarnieckiego, słynnego hetmana, uwiecznionego m.in. w naszym hymnie narodowym. 27 września 1959 roku jego imię nadano także szkole, stąd też wzięła się jej potoczna nazwa – Hetmanka. Szkoła w niezmienionej postaci działa do dziś, co widać na załączonych obrazkach.

Na koniec ciekawostka: słowa do hymnu szkoły napisał znany gdański pisarz Bolesław Fac wraz z córką Joanną, absolwentką tej szkoły.

Korzystałem m.in. z:
Archiwum „Dziennika Bałtyckiego” z lat 1953-54
Strona internetowa SP 17

9 komentarzy na temat “Szkoła Podstawowa nr 17 („Hetmanka”)

  1. Ha, chodziłem tam bardzo krótko do zerówki (w 1978 lub 1979) pamiętam, że tylko tam jedyny raz w życiu miałem wątpliwą okazję jeść bułkę ze sztucznym miodem 🙂 Co za traumatyczne przeżycie 😛

  2. w tej szkole byle piardnięcie dziecka a już rodzice wzywani są do pedagoga zeby sie z tego tłumaczyc,nie polecam

  3. Nie wiem czy i o ile przesunięto planowane, pewnie „uroczyste”, oddanie szkoły do użytku w dniu, a jakże, 22 lipca 1954… ale na pewno „oddano” ją właśnie w tym samym 1954. Nauka rozpoczęła się we wrześniu 1954. W latach 1953-1955 uczyłem się w szkole 16 (ceglany budynek, dziś Geografia Uniwersytetu) na Dworcowej/Marchlewskiego/Dmowskiego a w 1955 stałem się uczniem 17-ki, uczniem III klasy. Moje koleżanki i koledzy mieli już roczne uczniowskie doświadczenia w tej szkole. [[[ Pamiętne wspomnienie, krótko… 🙂 W pierwszym roku mojej nauki w 17-tce, wiosną 1956, zmarł Prezydent ówczesnej RP i I Sekretarz Komitetu Centralnego PZPR, Bolesław Bierut. Żałość wielka. We wnęce na korytarzu I piętra zbudowano wielki ołtarz poświęcony przywódcy. Portret, wieńce, girlandy, szarfy, kwiaty. Uczniowie pełnili zmieniające się warty, bez przerwy, też popołudniami. Nie zostałem wybrany do pełnienia takiej warty, widocznie nie byłem tego godny. Przeżywałem to bardzo długo a do dziś pamiętam… 🙂 W nk.pl 17-tki, prawie 10 lat temu, założyłem forumowy wątek wspomnień, pewnie „Wspomnienia z lat 50.” lub podobnie. Myślę, że zainteresowanym udałoby się to odkopać na dnie tego forum. ]]] Jacek Antoni K. jacek_jotka@wp.pl

  4. Na naszej szkolnej stronie internetowej http://www.sp17.gda.pl, na stronie startowej jest zakładka FILMOTEKA HETMANKI. Zamieściliśmy tam film „60-lecie Hetmanki” oparty na archiwalnych i współczesnych zdjęciach. Polecamy do obejrzenia wszystkim, którzy spragnieni są wspomnień o szkole.
    P.S.Dziękujemy za wpis na FB (www.facebook.com/sp17gdansk?ref=hl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.