Lasek Żabianecki

Skąd się wziął lasek koło kościoła na Żabiance?

Dawno temu na piaszczystych ziemiach rozciągających się między Wrzeszczem a Jelitkowem rósł okazały las sosnowy. W większej części wycięto go przed 1870 rokiem, podczas budowy linii kolejowej. Do niedawna myślałem, że pozostałością tego lasku – poza pojedynczymi drzewami m.in. na terenie dzisiejszego Przymorza Małego – był właśnie lasek na Żabiance, nazywany przed wojną Poggenkruger Wäldchen, czyli Laskiem Żabianeckim. Ale wychodzi na to, że został zasadzony pod koniec lat 20. – miał ocieniać utworzony wtedy dla mieszkańców Oliwy plac sportowy:

Poggenkrug na planie Gdańska z 1933; wyraźnie zaznaczono plac sportowy (Spielplatz), otoczony laskiem.

Na początku lat 70., gdy planowano budowę Żabianki, obiecywano, że lasek zostanie oszczędzony jako cenne miejsce do rekreacji. Ze starych map oraz opowieści dawnych mieszkańców wiem, że nie do końca tak się stało – to, co widzimy dziś, to tylko namiastka tego, co było tam do końca lat 60.

Przeczytaj wspomnienie o Lasku!

Czy ktoś z Was ma stare zdjęcia, na których widać lasek?

5 thoughts on “Lasek Żabianecki”

  1. Pamiętam że w lasku była strzelnica, wały ziemne i betonowe stanowiska strzeleckie. Co do samego lasku to do budowy Żabianki było kilka drzew więcej od strony kościoła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *