Centrum Chrześcijańskie przy Leczkowa

W Gdańsku buduje się sporo i dużej części tych inwestycji towarzyszą flesze i fanfary. Nie zawsze przekłada się to na jakość architektoniczną czy miastotwórczą efektu końcowego, ale co zrobić. Tymczasem są też inwestycje, z którymi dzieje się odwrotnie – są ciekawe, również pod względem architektury, ale nigdzie o nich nie wyczytacie.

Taką inwestycją jest realizowana od kilku miesięcy budowa przy ul. Konrada Leczkowa 27. Cóż to się tam wydarza?

Budowa przy ul. Leczkowa 27 (facebook.com/baptpl)

Otóż od maja br. trwa budowa siedziby dla Kościoła Chrześcijan Baptystów, Drugiego Zboru w Gdańsku. Wspólnota ta istnieje od ponad 20 lat, pierwotnie działała przy ul. Wyspiańskiego 28, ale wraz ze wzrostem liczebności zaczęła własne „wędrówki po Wrzeszczu” (m.in. korzystała z sali konferencyjnej w Manhattanie). Wznoszony budynek zaprojektował Piotr Klecan ze Studia Architektonicznego Atelier, absolwent Politechniki Gdańskiej, który zresztą mieszkał we Wrzeszczu. Powierzchnia użytkowa budowanego obiektu przekroczy 430m2; jego wymiary to 25 x 19 x 12 metrów; wieża będzie wysoka na 15 m.

Nie wiem, jak Wam, ale mnie osobiście projekt ten bardzo się podoba. Jest i klasyczna cegła, i nowoczesne przeszklenie, jest zachowana skala i proporcje. No i dach jest na swoim miejscu… 😉

Jak poinformował mnie Pastor Adrian Stróżek, w tym roku planowane jest osiągnięcie stanu surowego zamkniętego, zaś prace wykończeniowe – w 2022. Według słów Pastora będzie to nie tylko świątynia, ale budynek wielofunkcyjny, służący także lokalnej społeczności niezwiązanej z kościołem. To tłumaczy nazwę powstającego obiektu – Centrum Chrześcijańskie.

Postępy prac można śledzić na fejsbukowym profilu Kościoła.

Ja osobiście trzymam za ten obiekt kciuki 🙂

2 komentarze na temat “Centrum Chrześcijańskie przy Leczkowa

  1. Osobiście wolałabym bryłę lepiej wpisaną estetyką w styl Dolnego Wrzeszcza. Ale cieszę się, że będziemy gościć innych chrześcijan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *