Dlaczego Trójmiasto nie pamięta o Ignacym Daszyńskim?

DODANE 10.11.2019: Poniższy tekst rozszerzyłem w artykuł, który 10 listopada 2019 ukazał się na portalu Trójmiasto.pl .


100 lat temu, 7 listopada 1918 roku, w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej („rząd lubelski”), pierwszy prawdziwie niepodległy zaborcom rząd w Polsce. Na jego czele stanął Ignacy Daszyński (1866-1936), zasłużony dla Galicji działacz socjalistyczny i niepodległościowy. Program jego rządu był niezwykle postępowy, bowiem zakładał m.in. prawa wyborcze dla kobiet oraz ośmiogodzinny dzień pracy. Więcej na ten temat znajdziecie w tym materiale wideo.

(źródło: Wikipedia)

Współcześnie zalicza się go – obok Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa i Wojciecha Korfantego – do Ojców Niepodległości

Ulicę Ignacego Daszyńskiego znajdziemy w Warszawie, Lublinie, Krakowie, Wrocławiu, Radomiu, Zgorzelcu, Gliwicach, Myślenicach, Kwidzynie, Elblągu…

Ulicy Daszyńskiego nie znajdziemy jednak w Gdańsku.

Nie ma jej także ani w Gdyni, ani w Sopocie.

A nie zawsze tak było.

Otóż w 1945 roku polska administracja Skwerem Daszyńskiego nazwała Steffenspark (dziś Park Steffensów) przy dzisiejszej al. Zwycięstwa. „Władza ludowa” była wówczas jeszcze względnie słaba i potrzebowała legitymizacji, nawiązywała więc chętnie do polskich tradycji socjalistycznych.

Po umocnieniu władzy jednak Ignacy Daszyński – socjalista-niepodległościowiec i antykomunista – raził komunistów w oczy. Toteż w 1953 roku skwer zyskał nowego patrona – Marcina Kasprzaka, pioniera ruchu socjalistycznego w Wielkopolsce.

Od 1989 roku komuniści już nie rządzą, a mimo to samorządowcy nie przywrócili Daszyńskiego na plan miasta. Nie uczynili tego nawet w 2018 roku, przy okazji obchodów stulecia niepodległości. Trzy lata temu wniosek do gdańskiej Rady Miasta z prośbą o upamiętnienie pierwszego premiera odrodzonej Rzeczypospolitej złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia Lepszy Gdańsk i partii Razem, jednak sprawa po cichu umarła.

101. rocznica powołania rządu lubelskiego jest doskonałym momentem, by wreszcie naprawić to niedopatrzenie. Upamiętnijmy Ignacego Daszyńskiego w reprezentacyjnym miejscu naszego Miasta!

Share this...
Share on Facebook
Facebook
0Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *