Zagadka pawilonu handlowego z ul. Waryńskiego

W Dzienniku Bałtyckim z lipca 1969 roku znalazłem takie dwa ogłoszenia:

Dziennik Bałtycki z 29 VII 1969 (bibliotekacyfrowa.eu)

Dziennik Bałtycki z 30 VII 1969 (bibliotekacyfrowa.eu)

Początkowo wydawało mi się, że sprawa jest jasna i chodzi o pawilon handlowy, w którym od wielu lat mieści się sklep z armaturą hydrauliczną, artykułami metalowymi, budowlanymi, ogrodniczymi itp. (od niedawna w części budynku działa też sklep spożywczy oraz hipsterska knajpa):

 

W powyższych reklamach jednak wyraźnie jest mowa o ul. Waryńskiego 28/29 (róg ul. Wajdeloty). Powyższy pawilon zaś oznaczony jest numerem 26/27 i rzeczywiście nie stoi na samym rogu ul. Wajdeloty.

Numerem 28/29 oznaczona jest ta ruinka, która wcale nie przypomina pawilonu handlowego:

 

Jak wyjaśnić tę zagadkę?

Czy ktoś z Państwa pamięta tamte czasy i jest w stanie rozstrzygnąć, czy chodzi tu po prostu o pomyłkę w numeracji?

10 komentarzy na temat “Zagadka pawilonu handlowego z ul. Waryńskiego

  1. Myślę,że puste miejsce po zniszczonym, zapewne w czasie wojny, narożnym budynku nie było w tym czasie numerowane i stąd to małe zamieszanie.W Pruszczu,gdzie mieszkam np. przy ulicy Kochanowskiego widoczna jest stara przedwojenna numeracja na części budynków z tamtego czasu z numeracja obecnie obowiązującą.W miarę narastania numerów widać znacznego stopnia różnice.

  2. Sklep meblowy pamiętam w miejscu, gdzie obecnie jest sklep z armaturą hydrauliczną. Natomiast miejsce ruinki kojarzy mi się z terenem zabudowanym i może być (choć niekoniecznie), że początkowo był to tylko budynek mieszkalny a sklepik na parterze powstał później.

  3. Na rogu Wajdeloty i Waryńskiego były ruiny z wejściem dokładnie po środku. Miały swój numer .Ruiny rozebrano w połowie lat 5o tych. Przy okazji jeździł tamtędy tramwaj nr 5 do Nowego Portu przez Brzeźno.

  4. Ruinka w latach 60-tych (tak daleko sięgam pamięcią) zawsze była ruinką. Na parterze był sklep, a parę schodków wyżej mieszkanie. Po latach sklep wchłonął mieszkanie.
    Jeśli chodzi o pawilon to przez wiele lat był tam salon meblowy. Była fajna ekspozycja: wzorcowo urządzone pokoje.
    W mojej kamienicy mieszka starszy pan, który na Wajdeloty mieszka od 1945. Popytam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *