Stary Sobieski, Szubieniczna Góra i piękne widoki

Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna (GIWK) zapowiedziała na jesień udostępnienie dla zwiedzających wyremontowanego w ostatnich miesiącach, nieczynnego zbiornika wodociągowego na Szubienicznej Górze (55 m n.p.m), zwanego Starym Sobieskim. Ale już teraz udostępniła uporządkowany teren z nowym punktem widokowym. Nie mogłem wytrzymać i kilka tygodni temu wybrałem się obejrzeć to miejsce wcześniej, zanim – mam nadzieję – zadepczą je tabuny żądnych wodno-wrzeszczańskich wrażeń gdańszczan.

Stary Sobieski na Szubienicznej Górze, widok z ul. Traugutta

To najprzód kilka słów o historii. Zbiornik wodociągowy Stary Sobieski oddano w 1911 roku. Przez ponad osiem dekad utrzymywał stabilne ciśnienie w miejskiej sieci wodociągowej, służąc zarazem jako rezerwuar wody dla mieszkańców północnych dzielnic Gdańska, czyli Wrzeszcza, Oliwy, Jelitkowa, Brzeźna i Nowego Portu. Tę ogromną, podziemną budowlę na rzucie koła, wkomponowaną w zachodnie zbocze Góry Szubienicznej, w całości wykonano z żelbetu. Według znawców jest to unikatowy zabytek sztuki inżynieryjnej; jego wyposażenie zachowało się w zaskakująco dobrym stanie.

Stary Sobieski na Szubienicznej Górze

W 1997 roku zbiornik wyłączono z użytku. Kilka miesięcy temu zakończył się kapitalny remont obiektu, a obecnie w jego wnętrzu odbywa się montaż wystawy poświęconej historii zaopatrywania gdańszczan w wodę. Obiekt jest częścią planowanego Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, który przybliży dzieje gdańskich wodociągów. W jego skład wejdą trzy obiekty: nieczynne zbiorniki Stary Sobieski i Stara Orunia oraz czynny zbiornik Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej.

Wejście do zbiornika jest na razie zamknięte (i monitorowane), ale bezpośrednie sąsiedztwo jest prawie w całości uporządkowane:

Zdecydowanie jest po co tam przychodzić. Po pierwsze: zieleń, co widać na zdjęciach. Po drugie: nowy/stary punkt widokowy, z którego widać centrum Wrzeszcza, Dolny Wrzeszcz, Zaspę oraz Przymorze. Najłatwiej dotrzeć tam można od ul. Sobieskiego utwardzoną, wąską drogą gruntową – ale uwaga, jest stromo. Widoki zdecydowanie nagradzają ten trud:

Bardzo się cieszę z działań GIWK, bowiem dzięki nim Szubieniczna Góra zostanie przywrócona na mapę mentalną Wrzeszczan i Gdańszczan!

 


Podobał Ci się ten wpis? Wesprzyj mojego bloga!

Share this...
Share on Facebook
Facebook
0Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *