Remiza strażacka odzyskuje dawny blask

Podczas pierwszego wiosennego spaceru do Parku Jaśkowej Doliny zajrzałem na ul. Sosnową, by przekonać się na własne oczy, jak postępuje przebudowa dawnej remizy strażackiej nr 3 (Feuerwache III), w której obecnie mieszczą się Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku oraz Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dzieje się!

Ale po kolei. Budynek został oddany do użytku 10 lipca 1909 roku i był trzecim obiektem należącym do zawodowej straży pożarnej w Gdańsku, po głównej siedzibie przy ul. Ogarnej na Głównym Mieście oraz remizie nr 2 w Nowym Porcie.

Remiza na pocztówce z ok. 1908-10 (zbiory Krzysztofa Gryndera)

 

 

 

 

 

 

 

Budynek remizy po wojnie (archiwum PSP w Gdańsku)

 

 
 

 

 

 

 

 

Budynek przetrwał drugą wojnę światową bez większych zniszczeń, swą oryginalną formę architektoniczną utracił dopiero w latach 70. ubiegłego stulecia, podczas generalnego remontu i przebudowy. Więcej informacji znajdziecie we wciąż czekającym na wydanie albumie Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer drugi.

Budynek przed przebudową (źródło: Fotopolska)

 

 

 

 

 

 

 

 

W ostatnich miesiącach trwała nadbudowa mansardowego poddasza z lukarnami i modernizacja elewacji budynku. Obecnie na ukończeniu jest przebudowa samej wieży. Budynek kształtem i kolorystyką będzie więc nawiązywał do formy, jaką miał pierwotnie. Wielka radość!

Share this...
Share on Facebook
Facebook
0Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *