Ktokolwiek widział… Gdański strażak Ferdinand Hemke

Kilka miesięcy temu przy okazji prac nad drugim tomem albumu Wrzeszcz na dawnej pocztówce, w którym zapuszczamy się m.in. w okolice ul. Partyzantów, odwiedziłem Komendę Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. W jej archiwum znalazłem m.in. trzy zdjęcia przedstawiające przedwojennego gdańskiego strażaka o nazwisku Ferdinand Hemke. Fotografie pokazują go w różnych okresach służby:

Wojtek Gruszczyński odszyfrował z munduru odznaczenia, jakie zdobył pan Hemke. Verdienstkreuz Kriegshilfsdienst 1916 było odznaczeniem wojennym przyznawanym bez względu na stopień. Zentenarmedaille przyznawano szeroko pojętym urzędnikom mundurowym oraz weteranom wojen pruskich, które doprowadziły do zjednoczenia Niemiec. Natomiast Erinnerungszeichen für Verdienste um das Feuerlöschwesen przyznawano w Gdańsku za 25 lat służby lub wykazanie się szczególnym męstwem podczas pełnienia służby strażackiej.

Jest możliwie, że pan Hemke był oficerem straży pożarnej w stopniu kapitana, jednak ta informacja wymaga potwierdzenia.

Jeżeli zetknęliście się z tym nazwiskiem i potraficie cokolwiek na jego temat powiedzieć, albo jeśli potrafcie odczytać z fotografii stopień strażacki, bardzo proszę o kontakt.