Dwie (przespane) lotnicze rocznice

Nieco niepostrzeżenie minęły nam dwie okrągłe i niezwykle ważne dla Wrzeszcza – oraz całego Gdańska – rocznice, obie związane z komunikacją powietrzną. Otóż 30 marca 1974 roku z wrzeszczańskiego lotniska odleciał ostatni samolot (dla tych, którzy nie wiedzą, dodam, że na terenie zlikwidowanego portu lotniczego powstała dzielnica Zaspa), zaś 2 maja minęło 40 lat od uroczystego otwarcia nowego lotniska w Rębiechowie – tego samego, które działa do dziś, a które w międzyczasie zostało znacznie rozbudowane. Poniżej odnośne wycinki z Dziennika Bałtyckiego:

Dziennik Bałtycki z 2 IV 1974 (źródło: www.bibliotekacyfrowa.eu)

Dziennik Bałtycki z 2 IV 1974 (źródło: www.bibliotekacyfrowa.eu)

Dziennik Bałtycki z 3 V 1974 (źródło: www.bibliotekacyfrowa.eu)

Dziennik Bałtycki z 3 V 1974
(źródło: www.bibliotekacyfrowa.eu)

Od biedy można by przyjąć, że rocznice upamiętnia wydanie nowej książki Maćka Bakuna pt. Lotniczy Gdańsk 1945-1974. Od biedy, bowiem – jak przyznaje sam Autor – jest to zbieg okoliczności, a nie celowy zabieg, sama zaś publikacja ukazała się w niewielkim nakładzie i nie jest za bardzo promowana. A szkoda, bo to rzecz bardzo cenna. Ale o książce Maćka napiszę niebawem osobny tekst.

bakun_lotniczy_gdansk

Szkoda, że nikt nie pokusił się o jakiekolwiek obchody ww. rocznic – chociażby w postaci pikniku lotniczego, albo czegoś w tym stylu. Czy może coś się jednak odbyło, tylko ja o tym nie wiem?

Niezależnie od wszystkiego zachęcam do obejrzenia zdjęć z otwarcia nowego lotniska, pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zdjęć z archiwum niezastąpionego Macieja Kosycarza.

2 komentarze na temat “Dwie (przespane) lotnicze rocznice

  1. Pingback: draftcloud » „Lotniczy Gdańsk…” – schludnie, ale za skromnie

  2. Pingback: draftcloud » Wydadzą, nie wydadzą, a i tak będę czytał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.