Pomagałem Odkopywać z Zaspy

Dziś na zaproszenie Fundacji Generacja oprowadziłem uczestników warsztatów literackich pt. Odkopane z Zaspy. Warsztaty Gdańskich Wspomnień po Zaspie właśnie. Owocem cyklu spotkań ma być witryna internetowa z opowieściami mieszkańców dzielnicy.

odkopane_z_zaspy_plakat

Mimo niesprzyjającej pogody (na zmianę deszcz, chłód i wiatr) na starcie stawiła się kilkuosobowa grupa seniorów. W trzy godziny przemierzyliśmy trasę od budynku przy ul. Pilotów 19 (miejsce, w którym niegdyś stał Dwór Młyniec) oraz ul. Pilotów 20 (pierwszy oddany do użytku wieżowiec na Zaspie), poprzez pas startowy, kładkę nad al. Rzeczypospolitej, pomnik poświęcony pocztowcom pod dawnym Pewexem, do szpitala, stacji pomp, Dworu Rozstaje oraz Cmentarza-Pomnika Ofiar Hitleryzmu. W trakcie wycieczki opowiadałem o m.in. historii zaspiańskich dworów, o poligonie, strzelnicach, cmentarzu i lotnisku, a także o pierwotnych – niezrealizowanych – planach dotyczących ostatecznego kształtu Zaspy. Uczestnicy rewanżowali się anegdotami o krowach, pasących się przy pasie startowym albo o uciążliwościach, z jakimi musieli się zmagać w pierwszych latach istnienia dzielnicy. Tak więc wyszło z pożytkiem dla wszystkich 😉

fot. Gosia Zamorska

fot. Gosia Zamorska


 
Na zakończenie spaceru na zaspiańskim cmentarzu-pomniku natrafiliśmy na nowe kolumbarium:
 

cmentarz_zaspa_kolumbarium_1

 

…z takim oto kuriozalnym napisem:

cmentarz_zaspa_kolumbarium_2
Bardzo jestem ciekaw, kim były owe ofiary Polonii gdańskiej? Jeżeli wiecie, piszcie 😉

PS. (Prawie) wszystkiego o historii Zaspy dowiecie się oczywiście z książki Dolny Wrzeszcz i Zaspa, którą napisałem we współpracy z Janem Danilukiem.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
0Email this to someone
email

4 komentarze na temat “Pomagałem Odkopywać z Zaspy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *