Na marginesie lektury powieści „Śpiewaj ogrody” Pawła Huelle

huelle_spiewaj_ogrodyKilka dni temu ukazała się najnowsza powieść Pawła Huelle Śpiewaj ogrody. Autor wraca tu do wątków i miejsc znanych z jego wcześniejszych opowiadań, m.in. do bohaterów Przeprowadzki, ul. Polanki czy Strzyży, gdzieniegdzie pojawia się także sam Wrzeszcz. Nie zamierzam streszczać fabuły, ani tym bardziej odnosić się do wartości literackich powieści, chciałem jedynie – z poczucia obowiązku – wytknąć kilka błędów, jakie w niej znalazłem.

1. „Lotnisko Zaspa” – nigdy czegoś takiego w Gdańsku nie było. Był Port Lotniczy Gdańsk-Wrzeszcz, czyli Flughafen Danzig-Langfuhr. Określenie „lotnisko Zaspa” to współczesny, błędny skrót myślowy, odnoszący się do tego, że na terenie dawnego lotniska w latach 70. ubiegłego wieku zaczęto budować dzielnicę Zaspa. Żyjący w latach 30. gdański spiker radiowy nie miał prawa użyć tego określenia (s. 98).

2. Katolickie Królewskie Seminarium Nauczycielskie nie działało przy Haffnerstraße, lecz przy Königstaler Weg (obecnie budynek Wydziału Chemii UG). Obie ulice upamiętniają dziś króla Jana III Sobieskiego, z tym, że ta pierwsza znajdowała się… w Sopocie! (s. 176)

3. Na tej samej 176. stronie Huelle zdradza nieznajomość roku otwarcia Pestalozzischule (dziś siedziba II i XIX LO). Z perspektywy początku lat 30. pisze o początkach kariery nauczycielskiej swojej bohaterki w tej właśnie szkole w kategoriach dalszej przeszłości.

4. Zdaje się, że Huelle nie wie, że aleję Grunwaldzką przemianowano z Hauptstrasse na Adolf-Hitler-Strasse ok. 1933 roku, a nie dopiero po wrześniu 1939 (s. 273).

Owszem, błędów „wrzeszczańskich” nie ma w tej książce zbyt wiele, ale wynika to raczej z faktu, że sama dzielnica nie odgrywa w powieści większej roli. Boli jednak świadomość, że wszystkie przekłamania dotyczą faktów podstawowych. Szkoda, że pisarz tak popularny i tak związany z dzielnicą, jak Paweł Huelle nie zechciał odrobić lekcji przygotowując swoje dzieło.

Niezależnie jednak od powyższych uwag lekturę książki polecam.

Paweł Huelle, Śpiewaj ogrody, Wydawnictwo Znak, 2013

Jeden komentarz na temat “Na marginesie lektury powieści „Śpiewaj ogrody” Pawła Huelle

  1. Czytałem, zaraz po ukazaniu się w empiku. Czytałem, nie przesadzę, będąc zafascynowany. Te kilka wytkniętych nieścisłości w niczym nie obniża oceny tej książki. Lektura sprawiła, iż odwiedziłem tereny opisane w książce, obejrzałem pałacyk, znalazłem stawy; górny i dolny….i okazało się, ze topografia mojej wyobraźni różniła się nieco od tej rzeczywistej. Ale tak to bywa. Okazuje się ,że wyobraźnia nie zna granic !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.