Album „140 lat gdańskich tramwajów” – wrażenia

140_lat_gdanskich_tramwajowW sobotę swą premierę miał jubileuszowy album „140 lat gdańskich tramwajów”. Dzięki wspólnemu wysiłkowi Macieja Kosycarza oraz Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku powstała ciesząca oko publikacja, pokazująca rozwój komunikacji tramwajowej w naszym mieście.

Na album składają się dobrej jakości reprodukcje pocztówek przedwojennych (łącznie 29), zdjęcia powojenne (38) oraz zdjęcia wykonane w ostatnich kilku latach (47). Chociaż obecność tych ostatnich jest jak najbardziej uzasadniona dosyć dynamicznym rozwojem sieci tramwajowej w Gdańsku (nowe trasy, wymiana taboru), to jednak w moim odczuciu jest ich za dużo. Mam wrażenie, że jest to działanie wizerunkowe miasta. Wolałbym w to miejsce więcej zdjęć archiwalnych. A wśród tych są bardzo cenne ujęcia wrzeszczańskie, prezentujące np. nieistniejący przystanek końcowy na ul. Waryńskiego czy otwarcie linii biegnącej aleją Hallera (wówczas: Karola Marksa) do Brzeźna.

Pewnych istotnych wrzeszczańskich zdjęć jednak mi tu zabrakło. Po pierwsze: dawnej zajezdni przy ul. Partyzantów (ujęcie znane z albumu Był sobie Gdańsk – Wrzeszcz, strona 71) oraz obecnej zajezdni w Strzyży; po drugie: dawnej zajezdni technicznej przy ul. Braci Lewoniewskich oraz pętli tramwajowej w tej samej okolicy (skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej z al. Wojska Polskiego); po trzecie: pętli przy skrzyżowaniu al.Legionów (wówczas: Dzierżyńskiego) z ul. Kościuszki. Jestem ciekaw, czy twórcom albumu nie udało się dotrzeć do tych ilustracji, czy też może z jakichś powodów z nich zrezygnowali?

Niezależnie od odpowiedzi na to pytanie – wielka szkoda. Pomimo tych uwag jest to jednak ciekawa publikacja – polecam jej zakup i lekturę.

140 lat gdańskich tramwajów, Gdańsk 2013

Share this...
Share on Facebook
Facebook
0Email this to someone
email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *