Powojenny, zniszczony Gdańsk na kolorowym filmie

Co prawda poniższe nijak nie dotyczy Wrzeszcza, ale jest tak niesamowite, że nie mogę o tym tutaj nie wspomnieć. Od kilku dni zachwycam się – podobnie, jak wszyscy wrażliwi na przeszłość Gdańska – odkrytym niedawno kolorowym filmem, na którym uwieczniono powojenne, zniszczone Główne Miasto. Skarpetki spadają z wrażenia!

Zobacz film

Film nagrał najprawdopodobniej ok. 1946-47 roku niejaki Julien Bryan i jest to pierwszy znany nam film z tego okresu w kolorze. Wydawałoby się, że kilka krótkich ujęć spalonego Głównego Miasta to nic szczególnego. Tymczasem z tego księżycowego krajobrazu operator wydobył wyraźne ślady niedawnego życia: stare szyldy, które jeszcze przed chwilą dla innych mieszkańców miasta były zupełnie teraźniejsze (Otto Hering, Restaurant, Deutsche Bank, Grete Allert), bogate zdobienia i detale na ocalałych fragmentach elewacji, słup ogłoszeniowy – spod plakatu Caritas w trosce o dziecko (komuniści jeszcze nie przejęli całości władzy) i bieżących ogłoszeń nowych, polskich władz Gdańska wystają stare plakaty, naklejone jeszcze przez poprzednich gospodarzy miasta – program miejskiego teatru na rok 1941… Cudo.

Mam nadzieję, że pewnego dnia wypłynie podobny film, na którym ktoś uwiecznił Wrzeszcz – zarówno ten sprzed, jak i zaraz po wojnie.

Share this...
Share on Facebook
Facebook
0Email this to someone
email

Jeden komentarz na temat “Powojenny, zniszczony Gdańsk na kolorowym filmie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *