Fabryka likierów Julius von Götzen AG

O tym, że badanie dziejów lokalnych nigdy się nie kończy, i że co i rusz natrafiam na coś nowego, najlepiej świadczy pewien pominięty w mojej książce Dolny Wrzeszcz i Zaspa (współautor Jan Daniluk) budynek. Jego lokalizacja (ul. Kliniczna 1c) i wygląd sugerują, że miał on raczej marginalne znaczenie. Otóż nic bardziej mylnego. Poniższe podaję więc tytułem uzupełnienia.

Jednym z największych i najbardziej znanych gdańskich producentów likierów była firma Julius von Götzen, działająca co najmniej od lat 90. XIX wieku przy Hundegasse 105 (ul. Ogarna). Specjalnością firmy był likier Danziger Bowke, sprzedawany w charakterystycznych butelkach w kształcie gdańskiego bówki właśnie. Początki firmy były skromne, jednak jej produkty sprzedawały się tak dobrze, że konieczna stała się rozbudowa zakładu. Ze zrozumiałych względów nie było to możliwe na Głównym Mieście, toteż firma zdecydowała się przenieść na przedmieścia, do Wrzeszcza. Nowy, trzykondygnacyjny budynek fabryczny i biurowy powstał w 1919 roku, obok przystanku kolejowego Neuschottland (Nowe Szkoty) na linii prowadzącej do Nowego Portu, w sąsiedztwie nowego szpitala przy Schellmühler Weg (ul. Kliniczna). W rejonie tym zlokalizowanych było więcej zakładów przemysłowych, np. po drugiej stronie torów kolejowych działała Danziger Zündwaren-Fabrik (Gdańska Fabryka Zapałek).

 

Fabryka likieru działała do lat drugiej wojny światowej. Nie dotarłem do informacji o powojennych dziejach obiektu. Jeżeli potraficie cokolwiek w tym temacie powiedzieć, to bardzo proszę o kontakt. Wiadomo na pewno, że od 1992 roku budynek jest siedzibą firmy Miks Elektronik Sp. z o.o., produkującej obwody drukowane. Co ciekawe, firma w części budynku prowadzi… hotel (Miks – pokoje gościnne).

W ciągu lat bryła budynku uległa dewastacji: zlikwidowano dwuspadowy dach w południowej jego części, wybito dodatkowe okna; sama fasada także nosi wyraźne ślady ingerencji. Ale przynajmniej stoi i być może pewnego dnia doczeka się renowacji.

Wykorzystałem m.in.:
Dawne księgi adresowe Gdańska
Katalog gdańskich firm z 1924 roku
Podziel się tym ze światemEmail this to someone
email
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

5 komentarzy na temat “Fabryka likierów Julius von Götzen AG

  1. Ja trochę w temacie pokrewnym, o swóch wspólnych mianownikach – Hundegasse i alkohole 😉 Orientujesz się może, czy przedwojenna Rodenackerstrasse została tak nazwana na cześć Eduarda Rodenackera – właściciela browaru właśnie przy dzisiejszej Ogarnej? Czy związana jest z jakimś jego krewnym? Będę wdzięczny za pomoc

    • I tak odpowiem – dla innych czytelników.

      Tak, Rodenackerstraße (dziś: Niemcewicza) upamiętniała Eduarda Rodenackera, który był przede wszystkim miejskim urzędnikiem i członkiem Zarządu Fundacji Abegga, która wybudowała domy przy tej ulicy.

  2. Fabryka zapałek działała tam gdzie teraz stoi Lidl czyli po tej samej stronie torów a nie po drugiej stronie. Chyba jeszcze w 1989 roku a na pewno w 1986.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *